Şark Bülbülü Celal Güzelses ölümünün 56. Yıldönümünde Dicle Üniversitesi’nde düzenlenen programda eserleri ile anıldı.

Diyarbakır Valiliği, Dicle Üniversitesi, TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ile Diyarbakır Musiki ve Müzisyenler Derneği (DİMMDER)’in işbirliğiyle tertiplenen ‘Celal Güzelses ve Cemiyet Arkadaşları’nı Anma Gecesi Konseri’ yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Merhum Celal Güzelses’in Oğlu Erdem Güzelses ve Torunu Celal Güzelses’in de katıldığı geceye Vali Vekili Mustafa Can, Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, TRT Radyo Müdürü Fatih Yılmaz, DİMMDER Başkanı Edip Sevgican, dekanlar ve çok sayıda davetli katıldı. DİMMDER’i kurma amaçlarının Diyarbakır’ın tarihi ve kültürüne sahip çıkmak olduğunu söyleyen DİMMDER Başkanı Edip Sevgican, bu tür programlarla değerlerini hatırlayıp anma programlarıyla onları yad etmek olduğunu belirtti. Babasının yaşamından kesitler sunan Erdem Güzelses ise Diyarbakır’ın kültürünü, Diyarbakırlıyı herkesin tanıması gerektiğini anlatan Güzelses, sahnede yer alan sanatçılara dikkat çekerek, bu tür üstatlara sahip çıkılmasını istedi.

Geceye katkı sunanlara teşekkür ederek söz alan Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, göreve geldikleri günden bu yana Celal Güzelses ve onun gibi değerlere sahip çıkarak, bu anlamda birçok etkinlik düzenlediklerinin altını çizdi. Rektör Saraç, ayrıca Diyarbakır’ın kültürel değerlerini koruma adına bir araştırma merkezi kurma hazırlığında oldukları müjdesini verdi. Vali Vekili Mustafa Can da bu geceye katkı sunanlara teşekkür ederek, Celal Güzelses ve arkadaşlarını rahmetle ve minnetle andıklarını ifade etti. Torun Celal Güzelses de gecenin hazırlanmasında emeği geçen herkesin ismini tek tek okuyarak teşekkürlerini iletti.

Bedri Ayseli, İbrahim Macit, devlet konservatuvarı, TRT mahalli icra topluluğu ve dernek sanatçılarının katıldığı anma gecesinde, birbirinden güzel eserler Dicle Üniversitesi kongre merkezinde seyircilerin de katılımıyla can buldu. Koro ve solo olarak sanatçıların dile getirdiği ağıt, gazel, ve hoyratlarla yankılanan salon, Bedri Ayseli’nin seslendirdiği yaş destanı ve türkülerle coştu.

Gece, emek verenlere ve katkı sunanlara plaket takdimi ile son buldu.